Close
Type at least 1 character to search
Back to top

CAFE VE RESTORANLAR İÇİN 9 DİJİTAL PAZARLAMA ÖNERİSİ

Her sektörde olduğu gibi yeme içme sektöründe de, yani cafe ve restoranlar için de pazarlama önemli bir yer teşkil ediyor. Geleneksel pazarlama maliyetleri yüksek ve dijital pazarlamaya göre takibi zor olduğu için bu yazımızda daha çok dijital pazarlama önerilerinde bulunacağız. Aşağıda en önemli 9 önerimizi inceleyebilir daha fazla bilgi almak için bizimle iletişim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz. Hadi başlayalım!

1 – TABELANIN ÖNEMİ

Sokaktan geçen potansiyel müşteri ilk önce tabelanıza bakar, o yüzden temiz ve anlaşılır bir tabelaya sahip olmanız kritik derecede önemli. Tabelanın sade ve okunabilir olmasına ve sizi doğru yansıttığına emin olun, tabelada sadece logonuzu kullanabilirsiniz ancak tabelada kullanılan materyal, aydınlatması ve konumu çok önemli. Eğer daha çok akşamları iş yapan bir yeriniz varsa ve tabelanız akşam olduğunda görünmüyorsa potansiyel müşterilerinizi kaybediyor olabilirsiniz.

2 – GOOGLE İŞLETMEM’E KAYIT

Örneğin siz Google’da cafenizi aratıldığınızda sağ tarafta adres, çalışma saatleri gibi bilgiler çıkıyor mu? Eğer çıkmıyorsa bu en kısa süre içinde çözmeniz gereken bir sorun. Bu sorunu çözmek için öncelikle https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresine gidip “İşletmemi Yönet” butonuna tıklamanız gerekiyor, sonraki adımlarda işletme adı, adresi, logosu, fotoğrafları, çalışma saatleri gibi işletme bilgilerini girerek sayfanızı doldurmanız gerekiyor, daha sonra işletme adresine 2 hafta içinde posta yoluyla gelecek olan doğrulama kodunu sisteme girerek işletmenizi doğrulayabilirsiniz. Bu sizi arayan müşterilerin kolaylıkla sizi bulmasını sağlar.

3 – GOOGLE MAPS VE DİĞER İNCELEME SİTELERİ

Sizin haberiniz olmasa da insanlar sizin hakkınızda değerlendirmelerde bulunmuş olabilir. Google İncelemeleri, YELP, Zomato ve diğer platformlardan bunları takip etmeniz çok önemli. Müşterilerinizin yorumlarını dikkate alıp o yönde çalışmalar yapabilirsiniz.

4 – WEBSİTESİ

Müşterilerinizin siz ve o çok özel tarifleriniz hakkında daha detaylı bilgiye nerden ulaşabilir? Evet doğru tahmin web siteniz. Sade ve şık bir web sayfası ile müşterilerinizle daha hızlı ve etkili bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Burada önemli olan sitenizin güncel ve sade olması, karışık bir web sitesi ziyaretçinin deneyimini kötü etkileyeceği için hem aradığını bulamadan sitenizden daha çabuk ayrılmasına hem de tekrar sitenizi ziyaret etmemesine sebep olur. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunan web siteleriyle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5 – AKTİF SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Instagram sayfası açmak yetmiyor, hatta her gün paylaşım yapmak da değil olay. Asıl olay etkileşimli bir şekilde aktif olmak. Bu ne demek? Cafenizde ya da restoranınızda yapacağınız değişiklikler için takipçilerinizin fikrini almak, onları anket yoluyla paylaşımlarınıza dahil etmek başlangıç için ideal olabilir.

6 – MÜŞTERİLERİ FOTOĞRAF ÇEKTİRMEYE TEŞVİK ETMEK

Müşterileriniz sosyal medyada ne kadar çok fotoğraf ve video paylaşımında bulunursa görünürlüğünüz o kadar artar! Müşterilerinizi daha fazla fotoğraf çekip paylaşmaya teşvik etmek için yapabilecekleriniz.

  1. Instagramlık menüler: Eğer tostu sadece tabak üzerinde düz tost olarak servis ediyorsanız kimseden bunun fotoğrafını çekip instagrama koymasını beklemeyin, öncelikle servisinizin göze hitab etmesi gerekiyor, belki bir kaç domates ya da servis tabaklarında yapabileceğiniz ufak tasarımlar, bunun gibi ufak bir çalışma menünüzü daha paylaşılabilir kılacaktır.
  2. Lezzetli yemekler: Tamam görsel önemli dedik ama bu lezzetin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor, en lezzetli ürünler size en iyi yorumları getirir.
  3. Küçük bir teşvik: Konum ve marka etiketliyle yapılan paylaşımlar için bir kahve çok mu? Hayır değil özellikle işin başındaysanız bu paylaşımların size getirileri götürüsünden kat kat fazla olacaktır.

7 – İYİ FOTOĞRAFLAR VE VİDEO

Sosyal medyanızda ya da web sitesinizde paylaşmak için güzel fotoğraflar çektirin, evet bu kadar basit aslında, iyi bir fotoğrafçı bulup güzel fotoğraflar çektirin, bunu her hafta yapmanız gerekmiyor, belirlediğiniz bir gün tüm ürünlerinizi hazırlatıp güzel fotoğraflarını çektirin, bunu kendiniz de yapabilirsiniz ama bir profesyonelin eli değmesi fark yaratacaktır.

Fotoğraflardan sonra bir de işin video kısmı var, burada yine kendi videolarınızı çekebilirsiniz ama ışık, iyi kamera ve iyi bir gözün yarattığı farkı da unutmamak gerek.

8 – ONLİNE MENÜ OLUŞTURMA (QR MENÜ)

Korona dönemlinde sosyal mesafe ve teması minimumda tutmak adına bir çok cafe zaten bu sisteme geçti, sağlık yönünden avantajlarını bir yana bırakırsak QR menünün diğer avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

  1. Çevreye daha duyarlı: Evet artık o kalın kalın menülerden her ay bastırıp çevreye zarar vermeniz gerekmiyor. Tek bir menü ile yıllarca müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Ayrıca en ufak değişiklikte tekrar baskı yapmamak da cabası.
  2. Daha az masraf: Masa sayınız x 2 miktarda menüyü bastırmak tasarlatmak ve düzenlemek size tahmin ettiğinizden daha maliyetli olabilir. Özellikle belirsiz ekonomilerde ister istemez yapılan zamlar size tüm menünüzü baştan yaptırmanıza yol açabilir. Bundan kaçınmanın yolu da tabii ki QR menü. Tüm güncellemeleri kendiniz yapabilirsiniz.
  3. Nereye bakıyorlar: Müşteriye menü uzattığınızda nereye baktığını ne kadar baktığını bilemezsiniz, onlar karar verdikten sonra size son kararını söyler, ama online menü ile müşterileriniz hangi seçenekler arasında ne kadar kararsız kalmış ya da ne kadar sürede sipariş vermiş bunları kolaylıkla ölçümleyebilirsiniz. Bu veriler ışığında belki de menünüzde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Online menüye geçmeniz güzel bir tasarımdan feragat etmeniz anlamına gelmiyor, aynı basılı menülerde olduğu gibi şık ve tarzınızı yansıtan tasarımlar yaratılabilir.

Online menu yani QR kod menülerde yapılan bazı hataları da burda incelemekte fayda var. Bazı işletmeler menüyü parçalara ayırıp her bölüm için ayrı sekme oluşturuyor, bu aslında güzel bir özellik olmasına rağmen müşterinizin bir bakışta tüm ürünlerinizi görmesini zorlaştırabiliyor, hatta sadece ilk sayfadaki ürünlerinizi görüp menünüzün bunlardan ibaret olduğunu düşünebilir. Bunu engellemek için menüyü PDF formatında hızlı bir şekilde görüntülenebilir bir formata getirebilirsiniz. Online menü (QR Kod Menü) hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

9 – FOOD BLOGLARA ULAŞIN

Sormaktan ne çıkar? Evet instagramdan ufak bir araştırmayla ulaşabileceğiniz bir çok food bloggerları var, sosyal medya hesaplarınızdan bu kişileri takip etmek iyi bir başlangıç olabilir. Sonrasında ufak bir mesajla onları davet edip menünüzü denemelerini isteyebilirsiniz. İçten bir yorum size çok şey katabilir.

Umarız yukarıda incelediğimiz 9 öneriyi siz de uygulayıp işletmenizi rakiplerinizden daha ileriye taşıyabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular ve bu önerileri işletmenizde nasıl uygulayacağınıza dair bilgi almak ve bizimle çalışmak için iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Post a Comment